Moneta DaugavpilsC

Daugavpils cietoksnis

Daugavpils cietokšņa Nikolaja vārti uzskatāmi par nozīmīgu cietokšņa apbūves sastāvdaļu ar autentisku apjomu, plānojumu un minimāli izmainītu fasāžu arhitektūru.
Nikolaja vārtu būve ir cietokšņa sastāvdaļa un, ievērojot gan tranzīta, gan aizsardzības funkciju, vārti celti laikā starp 1821. un 1826. gadu. 19.gs. sākumā Eiropas ceļu izbūvē notika lielas pārmaiņas un tās pārvērta Daugavpils (toreiz Dinaburgas) cietoksni par nozīmīgu Pēterburgas- Varšavas ceļa daļu, jo tieši Nikolaja vārtiem bija lemts kļūt par fortifikācijas būves parādes vārtiem. Par to liecina vārtu svinīgais arhitektoniskais risinājums ar trīsdaļīgo simetrisko plānojumu- centrā atrodas caurbrauktuve, pa malām sardzes telpas, katrā pusē divas. Telpu sienās, kas vērstas pret kanālu, izbūvētas šaujamlūkas. Aizsardzības nolūkos šaujamlūkas atrodas arī caurbrauktuves sienās. Savukārt telpās pret cietoksni ir uzturējusies apsardze.
Nikolaja vārtu fasāžu arhitektūra bija veidota pēc Prūsijas Koblencas cietokšņa vārtu parauga. Vārtiem ir viena no pirmajām neogotiskajām fasādēm Latvijā. Paralēli klasicisma simetriskajai kompozīcijai, dzegas un parapeta samērā monumentālajam risinājumam, kā arī rustu izmantošanai fasāžu apdarē, ailas noformētas neogotiskām smailloka arkām. Vārtu fasāžu plaknes mūrētas no sarkanajiem ķieģeļiem, bet apdares detaļās izmantots akmens. Uz cietokšņa ārpusi vērstā dienvidu fasāde svinīgi reprezentabla, bagātīgi izmantotas reljefas apdares detaļas un dekors. Ailu apmalēm, stūru rustiem, centrālā rizalīta apakšdaļas rustojumam, starpdzegai, noslēdzošai dzegai ar konsolēm un parapetam, izmantots pelēks granīts gan ar gludu, gan nedaudz raupja uzskaldījuma virsmām. Ar granīta plāksnēm apšūts arī eskarps .Ziemeļu fasāde materiālu pielietojums ziņā risināta līdzīgi.
Šobrīd ir atdzimusi un tiek realizēta ideja par Nikolaja vārtiem kā parādes vārtiem, pie kuriem sāksies tūristu ceļš pa Daugavpils cietoksni. 
Monētas dizains: Līga Čible

 www.visitdaugavpils.lv 

Monēta tirdzniecībā patreiz nav pieejama.

Daugavpils cietoksnis 1  Daugavpils cietoksnis 2